Ferdinand Piech (1937-2019): VW’yi Küresel Yapan Adam

4
1154
HANOVER, NIEDERSACHSEN - MAY 13: Ferdinand Piech, Chairman of the Supervisory Board of Volkwagen Group, smiles ahead of Volkswagen annual shareholder meeting on May 13, 2014 in Hanover, Germany. Volkswagen presents the newest company results at the annual shareholder meeting. (Photo by Nigel Treblin/Getty Images)

Dünyanın yükselen otomotiv endüstrisinin devi, Pazar gecesi Almanya’nın Rosenheim / Bavyera kentinde öldü. 1930’larda orijinal Volkswagen’i tasarlayan Ferdinand Porsche’nin torunu Ferdinand Piech, zamanımızın en polarize otomotiv yöneticisi idi. Ve otomotiv teknolojisini herkesten daha ileriye götüren biri.

Ferdinand Porsche’nin oğlu Ferdinand ve Viyana avukatı Anton Piech ile evli olan kızı Louise vardı. Porsche, İtalyanlar için bazı çalışmalar yaptı. Porsche’nin kendisi tarafından geliştirilen “Berlin-Roma-Berlin” yarış arabası Piëch’in arabalara ilgi duymasını sağladı.

Salzburg’daki öğretmenlerinin annesine, oradaki okula gidemeyecek kadar “aptal” olduğunu söyledikten sonra, disleksi konusunda açık olan Piëch, İsviçre’deki yatılı okula gönderildi. Daha sonra 904 yarış arabasıyla ilgili sorunları çözdüğü ve 911’de büyük çalışmalar yaptığı Porsche’ye geçti.

Fakat en büyük projesi nefes kesen finansal maliyetle geliştirilen Le Mans ödüllü 917 yarış arabasıydı. Yarışmayı fethetti, ancak ailenin yeteri kadar ödülü vardı: Porsche ve Piëch’in amca ile çalışan dört kuzen arasındaki gerginliğin artmasıyla aile, Ferry dışındaki her aile üyesini yönetim pozisyonlarından çıkarmaya karar verdi. Piëch, Mercedes-Benz için ünlü beş silindirli dizel dizisini tasarladığı kendi danışmanlık işini kurdu. Ancak hızlı bir şekilde Audi’ye önce mühendis, sonra CEO olarak geçti.

Piek, Wankel motorunu öldürdü ve çok sayıda hırslı ve sofistike teknolojiler üretti. Bunlar arasında: Beş silindirli benzinli motor; Quattro dört tekerlekten çekiş ve Audi’nin muhteşem ralli başarıları; ve Piëch’in Alpina’dan aldığı Fritz Indra ile geliştirilen turboşarj. Audi 100/200/5000, üstün aerodinamikleri sayesinde dünyanın en hızlı üretim sedanı oldu.

Piëch ayrıca uzun ömür için çinko kaplamalı gövdeler başlattı. Hızlı ve ultra verimli TDI motorların ortaya çıkmasıyla dizel teknolojisine belirgin bir destek verdi. Daha az bilinen: Piëch ayrıca arabalara daha büyük gaz tankları koymaya karar verdi. Ve müşteriler bu durumu çok sevdi.

Piëch’in ilk nesil Audi V8’i rakipler tarafından alay ile karşılandı; 200/5000’e dayandığı açıktı. Ancak Münih yakınlarındaki Aschheim’daki sunumunda, Piëch : “İçeride vizon takıyoruz.” Yarışma, V8’in halefi olan ilk nesil A8’in tamamen alüminyum bir yapıyla piyasaya sürülmeyi kesti.

Ancak Piëch daha büyük bir şeyle ilgili görüşlerini daha da iyi bir hale getirdi: VW AG’nin “yeşil” eğilimleri olan yumuşak konuşulan bir Fransız olan VW marka şefi Daniel Goudevert’a karşı en üst sıradaki savaşına girdi. İşçi sendikaları Piëch’in tarafını tuttu: 1990’ların başında VW’deki sorunlar şirketi ezmekle tehdit ediyordu. Yeşil vizyonların zamanı değildi, otomotiv mükemmelliğinin vizyonları içindi.

Piëch, Volkswagen’i pazardan uzaklaştırarak inanılmaz bir ürün saldırısını tetikledi. Wolfsburg’dan el yazısını gösteren ilk araba Passat B5’tir; teknolojide ölçütler koydu, fit ve bitirdi. Golf Mk IV başka biriydi. Piëch ayrıca kapsamlı bir platform stratejisi oluşturmak için yola çıktı. VW’nin modelleri aniden premium markalarla aynı seviyedeydi ve bazen standartlarını aştı.

Piëch, çift kavramalı şanzıman için zorladı. Lamborghini, Bugatti ve Bentley’i satın alarak bir imparatorluk için zemin hazırladı. V10 TDI ve V12 TDI, W12 motoru ve Bugatti’nin W16’sının arkasındaydı. Piëch, teknolojiyi yeni ufuklara itmeye devam etti. Ve sadece güce değil verimliliğe saplandı: Ultra verimli Lupo 3L TDI ve Audi A2 TDI için savaştı. Volkswagen XL1 bugüne kadar eşsiz. Yine de İsviçreli saatçi Nicolas Hayek’in beyni olan Swatch-Car’da çalışmayı bıraktı. Piëch Hayek’i ciddiye almadı ve ironik bir şekilde VW’nin “Passat saati” yapmayacağına söz verdi. Hayek daha sonra projesini ünlüsü Smart’a yaklaştığı Daimler’e bağladı.

Piëch’in Wolfsburg’daki görev süresinin düşük noktaları, maliyet azaltma becerileri için GM’den kiraladığı José Ignacio López’i çevreleyen savaşı içeriyordu. López’i GM’den çıkarmak, Amerikalıları onu şirket sırlarını çalmakla suçlama noktasına getirdi. VW, mahkeme salonu savaşını önlemek için GM ‘e 100 milyon dolar verdi. Piëch daha sonra sert bir şekilde şöyle yorum yaptı: “İş hayatımdaki 40 yılımda Opel’e olan hayranlığım, arkasındaki sırlara olan ilgimi uyandırma seviyesine asla ulaşmadı.”

En renkli savaşlarından biri Piëch / Porsche ailelerini ve o zamanlar Porsche CEO’su Wendelin Wiedeking tarafından çizilen Volkswagen’i devralmaktı. Bu süreçte Barok ve yüksek Porsche şefi zaten görevli gibi davrandı ve Wolfsburg’da “hiçbir kutsal inek” olmayacağına dikkat çekti. Piëch, Wiedeking’in VW’nin kurumsal kültürü eleştirisini gördü ve mühendislik başarısını göz ardı etti – ve halıyı Porsche şefinin ve kuzeni Wolfgang Porsche’un ayaklarının altından aldı. Zekâl değildi.

Birkaç yıl sonra, eski bir Piëch yardımcısı ona karşı döndü: Martin Winterkorn siyasetçilerle bir araya geldi – Aşağı Saksonya eyaleti VW’de bir hisseye sahipti – ve işçi sendikaları, Piëch’in karısını ve uzun süredir danışman Ursula’yı VW’nin başına yerleştirme planlarını engellemek için Denetleme Kurulu. Piëch istifa etti. Bir yıldan az bir süre sonra, dizel skandalı gevşetti. Piëch’in konunun başlangıçta kayıtsız davranışı konusunda büyük yanlışlıklar olduğu söyleniyor. VW Grubunun dizel skandalı içindeki aşağılanışı onu sert bir şekilde vurmuş olmalı. Taklit ettiği otomotiv devi – ve “Auto Union” olarak adlandırmak isterdi – parçalanmaya bırakıldı ve VW markasının lüks konumu Piesich’in 1993’te devraldığı yere kadar tekrar düşürüldü.

Piëch’in hiyerarşik, otoriter yönetim tarzı moda yönetim bilgeliğiyle çelişiyor – ancak son derece başarılı oldu. Eşit kalibreli alfa erkeklere saygı duyuyor: birkaç devlet adamı, yarışçı, hatta güçlü sendika liderleri. Ama sorumluluk almadıysan, yola çıkacaktın. Audi CEO’su olduğunda üst yönetime: “Meine Herren, üçte biriyle tatmin oldum, üçte biri iyileştirmek zorunda kalacak, son üçte ise ayrılmak zorunda kalacak” dedi. Ve böylece oldu.

Piëch, iç rekabete inanıyordu ve bu nedenle, örneğin, aynı anda bir Audi V-6 ve bir Volkswagen VR-6 geliştirmek ya da Audi A8 hala lüks sedanlar arasında yerini ararken Phaeton’u geliştirmekle ilgili hiçbir problem yaşamadı. Yöneticileri için de aynı yöntemi kullanıyor. Bir şirket yöneticisi bu yazara, “Piëch yöneticilerinin savaşlarla mücadele ettiğini görmek için zevk alıyor” dedi.

“Piëch odaya girdiğinde, sıcaklığın birkaç derece düştüğünü” söylediler. Oysa onun gerçeği tarzı birçok kişiyi güçlendirdi. “Bir Golf için önemli bir stil kararı iki dakika sürdü. Piëch teklifimi beğendi ve bu kadarı gerekliydi,” diye hatırlıyor şimdi bir yarışmacı için çalışan eski bir VW tasarımcısı. “Yeni işverenimde iki yıl sürecek.”

Piëch’in Audi’deki baş mühendis olarak zamanının efsanevi bir hikayesi, Piëch’in bir sunumda görünmesini bekleyen, bekleyen ve bekleyen … pek çok tasarımcı ve yöneticiye sahiptir. Gösterişli kalabalığın büyük sürprizi için, bir rögar kapağı aniden kalktı ve Piëch kendisi uçurumdan ortaya çıktı – ve bu çok gizli sunum için güvenlik önlemleri hakkında söyleyecek sözleri vardı.

Ve nihayet: Sürüş becerileri akranları arasında üstündü. “Çok hızlıydı,” dedi VW yöneticisi “ve yarın yokmuş gibi araba kullanabilirdi.”

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here